איך לבקש העלאה

איך לבקש העלאת שכר?

תקבעו שיחה פנים מול פנים

זה אולי נשמע ברור אליו אבל מסתבר שזה לא. מחקר שנערך בZORO (חברה החוקרת סביבות עבודה אופטימליות ללקוחותיה) בו נשאלו 1000 עובדים על אסטרטגיות בקשות ההעלאה בהן השתמשו הראה, ש- 10% מהפונים ביקשו את ההעלאה שלהם במייל. מורי תהריפור, מומחית במשא ומתן וחברת הפקולטה במחלקה ללימודי משפט ואתיקה בעסקים באונ' פנסילבניה, מתייחסת לנושא בכתבה בפורבס ומדגישה ש"רק מפגש פיזי מאפשר לנו לקרוא את שפת הגוף והרגשות של מי שמולנו ולהבין כמה מרווח תנועה ומיקוח יש לנו ואיפה קיימת התנגדות".

תבחרו טיימינג מתאים

רבים מתזמנים את הבקשה לתקופת ה- review השנתית, בהנחה, כמובן, שקיבלו משוב חיובי. פרופסור קייטלין מקדין מבית הספר לעסקים של הארוורד, גורסת שזה לא בהכרח הטיימינג המועדף כי בזמן review ייתכן שהבוס שלכם עמוס מאד, נתון ללחץ של ביצוע כל הערכות העובדים וייתכן והוא / היא יהיו פחות זמינים או מוכנים לאשר את בקשתכם. בפסיכולוגיה חברתית קוראים לזהego depletion: כשאנחנו בעומס קוגנטיבי, הדיפולט שלנו הוא להישאר בסטטוס קוו מבלי להשקיע משאבים כדי לשנות בו דבר. במקרה של הבוס שלכם – הדיפולט הוא לומר לכם לא ולהשאיר את מצב השכר שלכם כפי שהוא. אז מתי כן? המומחים מציעים לבקש העלאה בצמוד להישגים ולתרומות שלכם בעבודה. פרופסור מקג'ין מציעה לבקש את ההעלאה ממש לפני שאתם לוקחים על עצמכם אחריות חדשה או מיד לאחר שסיימתם פרויקט מוצלח – "אם בדיוק יצרתם ערך לחברה שלך, זה זמן נהדר להגיד "האם אנחנו יכולים לחלוק את הערך הזה"? היא מסבירה.

תהיו בטוחים בעצמכם. או במילים אחרות: היפטרו מהלא נעים לי. 

רובנו כנראה מכירים קרוב את תסמונת המתחזה – התחושה שאנחנו לא מוצלחים ובקרוב ניחשף כחסרי יכולת וכולם יגלו את ה"בלוף" שלנו. מחקרים מראים שלפחות 70% מהאנשים סבלו מהתחושה הזו לפחות פעם אחת בחייהם. אין ספק שהתחושה הזו יכולה להיות מקל רציני בגלגלים כשאנחנו חושבים לבקש העלאה. כי אם אנחנו רק בלוף, למה שנבקש עוד כסף? כשאתם נכנסים לשיחת העלאת שכר אתם צריכים להיות משוכנעים קודם שהיא מגיעה לכם, כדי שתוכלו לשכנע בכך את הבוס/ית שלכם.

תתמקדו בלמה זה מגיע לכם.

המומחים מדגישים את החשיבות של פוקוס בערך שלכם: במקום להתמקד בלמה אתם ממש צריכים העלאה וכמה זה יעזור לכם בחיים, התמקדו בביצועים שלכם ובהשפעתכם החיובית על החברה. הכינו  רשימה קצרה של ההישגים שלכם והשתמשו בה כדי להדגיש למה מגיע לכם לקבל העלאה. זו יכול להיות תרומה ייחודית שלכם לארגון, דרך שבה חסכתם לו כסף, תוצאות מפרויקט מוצלח, פידבק טוב מלקוחות או תשבוחות מדרגים גבוהים. יועצת הקריירה ומומחית למשא ומתן בסביבת העבודה, קופרה, מזכירה שגם כאן, תקפידו להישאר ממוקדים. בחרו את שלושת או ארבע ההישגים המרשימים ביותר איתם תבססו את הטיעון שלכם.

עשו מחקר על ערכם בשוק

חשוב שיהיה לכם ידע על מה שקורה בשוק כדי שתגיעו עם ציפיות ריאליסטיות: בדקו מהן המשכורות בתפקידים דומים לשלכם, עם אחריות דומה, עבור אנשים עם הכשרות, מיומנויות, ניסיון והשכלה דומים לשלכם. כדאי גם לברר מהו אחוז ההעלה הנפוץ בתעשייה שלכם. מידע הופך את הבקשה מעניין פחות אישי לעניין של הוגנות ויישור קו עם הסנדרט בשוק. והנה טיפ קטן למי שמעדיף לבקש סכום: חוקרים בבית הספר קולומביה לעסקים מצאו שעובדים שביקשו מספר מדוייק (למשל, 15,360) לעומת מספר עגול (למשל, 15,000) – היו בסבירות גבוהה יותר לקבל הצעות נגדיות ידידותיות יותר. מספר מדוייק, הם הסבירו, מראה שאתם מעודכנים ויודעים את המצב בשוק.

היכנסו לראש של הבוס/ית שלכם 

"חשבו למה הבוס שלכם בכלל צריך לשקול לתת לכם העלאה" אומרת פרופסור מקג'ין למגזין HARWARD BUSINESS. רק ע"י הבנה של המטרות והאינטרסים של הבוס/ית והתחברות אליהן, היא מסבירה, אתם מעלים את הסיכוי שלכם לקבל מה שאתם רוצים. המדריך למשא ומתן על המשכורת של אתר payscale מחזק את הנקודה הזו ומציע שתמסגרו את בקשת ההעלאה כדרך להירתם לצרכים ולמטרות של הבוס/ית. חשוב שתבינו מה הבוס/ית שלכם מעריך ומה חשוב לה ומזה תגזרו כיצד תוכלו לעשות את החיים שלהם קלים יותר.

דברו גם על העתיד, לא רק על העבר

לצד הדגשת ההישגים והתרומות שלכם עד כה, התמקדו גם בשאיפותיכם לעתיד. "דאגו שהממונים עליכם ידעו שהמטרה שלכם לטווח הרחוק היא להתקדם ושאתם רוצים לוודא שאתם עושים כל מה שאתם יכולים בדרך לשם" מסבירה דוקטור הארלן, מייסדת ומנכ"לית המרכז לקידום מנהיגות והפוטנציאל האנושי בכתבה לפורבס, "ואל תעצרו שם", היא מוסיפה, "בקשו שימליצו לכם איך אתם יכולים להשתפר בתפקיד הנוכחי ומה אתם יכולים לעשות כדי להיערך לתפקיד הבא".

עשו חזרות. הרבה חזרות. 

יש לכם בראש את כל מה שתרצו להגיד? הגיע הזמן להעביר את זה מהראש אל הפה. עשו חזרות על השיחה עצמה: איך תנסחו את הדברים, מה בדיוק תגידו, אלו תגובות אתם עשויים לקבל ואיך תתייחסו אליהן.  דוקטור דניאל הארלן מסבירה: "שיחות שבהן אנחנו מבקשים משהו תמיד הולכות טוב יותר אם עושים עליהן חזרות מראש ושוקלים את התגובות הרבות האפשריות שאפשר לקבל וכיצד תתייחסו אליהן. לאחר שתתרגלו משחק תפקידים מול בוס סרבן, השיחה האמיתית איתו/ה תהיה קלה יותר ויהיה לכם יותר בטחון, מאחר ותהיה לכם אפשרות לצפות מראש את התגובות ולדעת איך לענות". קופרה, יועצת משא ומתן להעלאה בשכר,  מוסיפה בכתבה למזין npr  י שכדאי ממש להגיד את הדברים  בקול רם, לתרגל עם מישהו אחר ואפילו להקליט את עצמכם כדי לזהות את החולשות בטיעון שלכם או מקומות שבהם לא העברתם את הנקודה בצורה מהירה מספיק. ואם אומרים לכם לא?  הסיבות ל"לא" רבות ומגוונות. לפי אתר Payscale  49% מהסירובים נומקו במגבלות תקציב, 33% בגלל זמן קצר מדי בעבודה, 6% עקב חוסר ניסיון, 3% עקב ביצועים ו- 9% ללא הסבר. תהארפיור ,מסבירה שאם מסתכלים על משא ומתן כפתרון בעיות – אז זה כל מה שזה.  "כשמישהו אומר לא, זו הזדמנות לגלות איך להשיג את ה"כן", היא מסבירה.  היא מציעה לבקש מהבוס/ית שלכם להכיר בכל העבודה הקשה שלכם ולהציע שאם העלאה אינה אפשרית כרגע, שתקיימו את השיחה הזו שוב בעוד כמה חודשים.

ואחרי האסטרטגיות לשיחה עצמה הנה 2 טיפים חשובים להכנת הקרקע מראש: 

  1. תתקשרו את ההישגים שלכם באופן שוטף
אתם יכולים לעקם את האף ולקרוא לזה שיווק עצמי, אבל עדיף להתייחס לזה כהצפת ההישגים שלכם מול הבוס כחלק מהשגרה. בכתבה פורבס שבה נשאלו 8 מנהלים מה עוזר להם להחליט לאשר בקשות העלאה לעובדים, רבים הדגישו שכשמגיע לשיחה עובד שהם כבר יודעים מה ההישגים שלו, הם כבר יודעים שמגיעה לו העלאה. כשההישגים שלכם כבר נמצאים בטופ אוף מיינד של המנהל/ת – יותר קל לו לאשר את הבקשה שלכם ברמת האמת. 2. תתקשרו את המטרות העתידיות שלכם באופן שוטף למרות ששיתוף ועדכון הבוס בשאיפות המקצועיות שלכם הוא מהלך חשוב לקריירה, רק 16% מהעובדים דיווחו שהם עושים זאת באופן שוטף, לפי סקר של אתר Payscale. דאגו שהבוס/ית שלכם ידעו מה המטרות, התחברו למטרות הארגון ושתפו אותם בתחומי אחריות עתידיים שתשמחו לקחת.

הירשמו לניוזלטר

השאר תגובה